
Praha 4. dubna 2025 (PROTEXT) – Ósaka, Kansai, Japonsko – 13. dubna až 13. října 2025
SIN přináší na světovou výstavu EXPO 2025 v Ósace jedinečnou instalaci, která představí revoluční technologii Vitrum Vivum. Tato inovativní metoda umožňuje vytvářet skleněné objekty v monolitické podobě a posouvá hranice tradičního sklářského umění do zcela nové dimenze. Hlavní instalace představí skleněné kompozice renomovaného umělce Ronyho Plesla, který jako kreativní ředitel studia vdechuje uměleckou myšlenku této převratné technologii.
Na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace představí Česko jedinečnou expozici, která propojí tradiční umění s moderní kreativitou. Autorem výtvarného konceptu návštěvnické cesty je uznávaný sochař a designér Rony Plesl, který se inspiroval životní filozofií Alfonse Muchy. Expozice nabídne monumentální skleněné plastiky vytvořené studiem SIN, využívající revoluční technologii Vitrum Vivum, současnou malbu od Jakuba Matušky alias Maskera a imerzivní audiovizuální instalaci od Lunchmeat Studia. Kurátorkou návštěvnické cesty je historička umění Lucie Drdová.
Tato expozice reflektuje téma české účasti na EXPO 2025: “Talent a kreativita pro život”. Návštěvníci se mohou těšit na dynamické prostředí, kde se setkají s proměňující se “kulturní” krajinou, která propojuje historický odkaz s inovativními přístupy současných umělců.
Český pavilon na EXPO 2025 v Ósace, navržený ateliérem Apropos Architects, je největší stavbou svého druhu z CLT panelů v Japonsku – bez použití kovové konstrukce. Architektonicky ztvárněná jako dynamická spirála, stavba symbolizuje ideální životní cestu a vitalitu. Koncept zdůrazňuje pohyb jako zásadní faktor pro udržení fyzického zdraví, a současně vybízí návštěvníky k hlubšímu propojení s kulturními i duchovními hodnotami. Pavilon je situován na výjimečném místě u pobřežní promenády, kde upoutá pozornost svou dominantní skleněnou fasádou inspirovanou bohatou tradicí českého sklářství – a to za všech povětrnostních podmínek. Interiér nabízí neobvyklé výstavní prostory s proměnlivou atmosférou, které návštěvníkům zprostředkovávají jedinečný zážitek.
Kdo je SIN?
Zakladatelem SIN a otcem technologie Vitrum Vivum je sklářský mistr Jiří Šín, který stojí v čele studia se sklárnou ve středních Čechách. SIN se odlišuje od klasického sklářství tím, že spolupracuje s významnými osobnostmi světové umělecké scény, které chtějí tvořit monumentální a sofistikovaná díla. Rony Plesl byl prvním umělcem, s nímž Jiří Šín navázal spolupráci, a společně se rozhodli posunout hranice sklářského umění nejen z hlediska řemeslného mistrovství, ale i jeho hlubší filozofické myšlenky a krásy.
Vitrum Vivum: Nová dimenze sklářského umění
Vitrum Vivum je unikátní technologie tavení skla inspirovaná tradiční metodou tavené plastiky. Proces je podobný odlévání bronzu, kdy se žhavé sklo natékající do uzavřené formy stává monumentální sochou se složitými trojrozměrnými strukturami. Tato průlomová inovace vznikla v České republice po mnohaletém testování a umožňuje realizaci uměleckých vizí bez technických omezení. Vitrum Vivum rozšiřuje možnosti sklářského umění pro interiérové i exteriérové instalace.
Rony Plesl: Sochař skleněného světa
Rony Plesl (*1965) je přední český sochař, designér a pedagog, který redefinuje sklářské umění. Jeho tvorba čerpá z hluboké znalosti dějin umění, inspirace renesancí i barokní opulencí. Monumentalita jeho děl je podtržena inovativní technologií Vitrum Vivum, která mu umožňuje pracovat se sklem stejně volně jako sochaři s bronzem.
Plesl poprvé představil své monumentální skleněné objekty v roce 2019 ve Victoria & Albert Museum v Londýně a následně na Benátském bienále 2022 s projektem Trees Grow from the Sky. Právě tyto křišťálové objekty budou součástí českého pavilonu na EXPO 2025.
Instalace na EXPO 2025: Česká sklářská inovace v Japonsku
Srdcem prezentace SIN v českém pavilonu na EXPO 2025 bude monumentální skleněná kompozice Věk lásky, rozumu a moudrosti, která metaforicky zobrazuje životní cestu člověka. Další součástí instalace budou:
- Trees Grow from the Sky – monumentální křišťálové stromy, symbolizující víru a naději.
- Imprimere – reliéfní skleněné pláty inspirované kůrou stoletého dubu, zdůrazňující propojení živočišného a rostlinného světa.
- Mono no aware – křišťálové větve, zobrazující krásu a pomíjivost života prostřednictvím digitálních květů a zamrzlých sakur.
- Uranium Roses – skleněné růže symbolizující lásku, bolest a pomíjivost.
SIN tak na EXPO 2025 nejen prezentuje technologickou revoluci ve sklářství, ale především přináší hluboký umělecký zážitek, který propojuje tradiční české sklářství s filozofií a inovací.
The Czech National Pavilion EXPO 2025
Yumeshima Island
Ósaka, Kansai, Japonsko
13. 4. – 13. 10. 2025
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.